TripAdvisor
TripAdvisor
Know better. Book better. Go better.
TripAdvisor Traveler Rating
Based on 130 traveler reviews
TripAdvisor Ranking #444 of 1592 places to eat in Krakow
Most Recent Traveler Reviews
  • Sep 15, 2017: “Nice place with good food”
  • Aug 12, 2017: “Excellent”
  • Jul 31, 2017: “Fresh Sushi”
  • May 3, 2017: “Terrible fusion food”
  • Apr 23, 2017: “Asian fushion”
© 2017 TripAdvisor LLC

Dieta samurajów

Dieta samuraja to sposób odżywiania opisany w książce pod tym samym tytułem, którą wydał w 2011 roku Nate Miyaki. Harmonijnie łączy i czerpie najlepsze z diety paleo, naszego ewolucyjnego dziedzictwa, głodówek, odżywiania dla sportowców i kulturystów, tradycyjnej japońskiej kuchni oraz najnowszych badań naukowych z tych dziedzin. Celem diety samuraja jest poprawa zdrowia i wyglądu.

Nate Miyaki, praktykując od ponad 15 lat jako trener i dietetyk, zaobserwował, że wielu ludzi zapatrzonych w piękną sylwetkę, budowę masy mięśniowej i utratę tłuszczu stosuje czasem ekstremalne środki i plany dietetyczne, nieświadomie zaburzając metabolizm, funkcjonowanie hormonów i psując swoje zdrowie w dłuższej perspektywie. W tym samym czasie inni stosują dietę paleo albo niskowęglowodanową i polepszają swoje zdrowie, ale nie osiągają dobrej kondycji fizycznej – pomimo wytrwałości w ćwiczeniach i zdrowemu odżywianiu ich ciało nie jest takie szczupłe i wyrzeźbione, jak by chcieli.

Dieta samuraja ma być kompromisem – według autora nie trzeba wybierać pomiędzy zdrowiem a pięknym ciałem i w odpowiedni sposób można osiągnąć i jedno, i drugie. Dieta samuraja nie jest identycznym planem żywieniowym dla każdego, a raczej stosuje filozofię Bruce’a Lee – najważniejsze jest własne doświadczenie – sprawdź, oceń i skup się na tym, co skuteczne, a odrzuć to, co nie działa. Nate Miyaki uważa, że tradycyjne podejście do żywienia sportowców nie sprawdza się u każdego – wysokowęglowodanowe diety u niektórych nie działają i te osoby osiągają najlepsze wyniki na ubogim w węglowodany planie dietetycznym. U większości jednak węglowodany nie są takie złe i mogą być wartościowym składnikiem pokarmowym, szczególnie dla dla uprawiających sporty anaerobowe. Dieta samuraja unika dogmatów – wychodzi poza tradycyjną dietę paleo włączając niektóre neolityczne skrobie do żywienia, a według niej do węglowodanów nie powinniśmy stosować zero-jedynkowego widzenia, uważając je za zło wcielone albo za zdrowy i całkowicie nieszkodliwy składnik pokarmowy.

Nate Miyaki twierdzi, że zdrowe jedzenie jest najważniejsze, ale nie odrzuca wszystkich bez wyjątku suplementów. Tak samo ceniąc naturalne i jak najmniej przetworzone jedzenie, zauważa także, że niektóre sztuczne suplementy i preparaty żywieniowe są doskonale przebadane, bezpieczne i pomagają osiągnąć lepsze wyniki w muskulaturze ciała.

Czym się różni dieta samuraja od paleo? Na pierwszy rzut oka nie ma dużych różnic. Samuraje nie jedzą cukru, w szczególności pokarmów bogatych we fruktozę, odrzucają przemysłowe oleje roślinne i pochodzące z nich potworki trans i utwardzone oraz cenią rybę bardziej niż siemię lniane (zdrowe podejście do tłuszczów wielonienasyconych omega-3). Dieta samuraja odrzuca gluten i nabiał oraz wiele pokarmów bogatych w lektyny i kwas fitowy, jak np. rośliny strączkowe.